25 listopada, 2022

Czym jest cyfryzacja stolarni i dlaczego warto rozważyć taką drogę rozwoju firmy?

Czy po latach pracy i praktyki zauważasz nieprawidłowości wynikające z błędu czynnika ludzkiego? Operator maszyny bez wspomagania cyfrowego popełnia błędy związane z rozkrojem lub odpowiednią ilością elementów które chce wyprodukować? Ręczne rozpisywanie formatek, brak optymalizacji rozmieszczania formatek na płycie czy brak zautomatyzowania procesu zaczytywania programu zaczyna sprawiać, że firma musi odmawiać kolejnych zamówień lub zaczynają pojawiać się opóźnienia w realizacji projektów? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedział Pan „Tak” to znak, że cyfryzacja zakładu jest rozwiązaniem Państwa problemu.

Czym jest cyfryzacja stolarni i dlaczego warto rozważyć taką drogę rozwoju firmy?

Cyfryzacja stolarni może na pierwszy rzut oka powodować zmieszanie lub zakłopotanie. Bo dlaczego akurat cyfryzacja ma wspomóc, przyspieszyć produkcje i rozwinąć prestiż i same zarobki w firmie? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć i przedstawić w tym artykule.

Cyfryzacja

Cyfryzacja stolarni to nic innego jak „aktualizacja” pił formatowych o nowe rozwiązania, które mają na celu pozwolić na wyeliminowanie błędu ludzkiego i zoptymalizowaniu samego procesu cięcia płyt. W jaki sposób ma to działać? Do piły formatowej można dołączyć ekran dotykowy wraz z programem, który wykona pewną pracę za samego pracownika. Do tej pory wiele stolarni polegało na tym w jaki sposób pracownik rozmieści formatki na płycie, tak aby wygenerować jak najmniej odpadu. Dzięki temu stolarnia może wyprodukować więcej elementów i co się z tym wiąże – więcej sprzedać. Poniżej przedstawiamy zdjęcia przykładowego programu na piłę formatową wraz z całą maszyną i ekranem dotykowym.

Zdjęcie ekranu dotykowego, na którym można zauważyć plan rozkroju.

Zdjęcie, na którym można zobaczyć maszynę do której podpięty jest ekran dotykowy wraz z drukarką etykiet.

Automatyzacja

Automatyzacja i cyfryzacja stolarni to nie tylko zakup samego ekranu dotykowego i programu do rozkroju. Dodatkowym rozwiązaniem jest drukarka etykiet wraz z czytnikiem kodów kreskowych lub kodów QR. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik obsługujący maszynę ma możliwość wydrukować etykietę.

Co taka etykieta zmienia w funkcjonowaniu stolarni? To bardzo proste - pracownik może wydrukować etykietę, którą w następnym kroku nakleja na wyciętej formatce. Ponadto, dzięki połączeniu tego z programem do projektowania – można sczytać gotowy program dla danej formatki wraz z wszystkimi nawiertami, które powinny zostać na niej wykonane.

Przykład maszyny, do której został podłączony system sczytywania programu z etykiet.

Czy warto?

Kolejna kwestia to czy warto w takie rozwiązanie zainwestować. Odpowiedź na ogół jest prosta. W większości przypadków odpowiedzieć brzmi: TAK warto zainwestować. Natomiast warto w pierwszej kolejności zastanowić się w którym momencie pracy pojawiają się opóźnienia i czy są one związane z czynnikiem ludzkim czy przesytem w zamówieniach które firma otrzymuje. Jeśli to kwestia czynnika ludzkiego to czy to kwestia źle dobranej osoby pod stanowisko czy jednak spowodowane jest to przez natłok pracy co powoduje błędy lub przeoczenia. W takim razie kiedy można odpowiedzieć TAK w 100%? Tak naprawdę w większości przypadków cyfryzacja stolarni usprawni pracę nie tylko w zakresie obsługi i eliminowania błędów ale również w zakresie optymalizacji czasu, który trzeba poświęcić, żeby rozpisać pracę dla pracownika obsługującego maszynę. W takim przypadku jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do kilkunastu godzin w ciągu tygodnia.
Następny argument przemawiający za cyfryzacją to kwestia procesu produkcji. Jeśli czujesz, że etap produkcyjny jakim jest stworzenie projektu, przerzucenie go na maszynę i realizacja jest etapem długoterminowym albo przekracza czas który powinno się na to spędzić to znak, że cyfryzacja stolarni jest dla Ciebie.

Polecamy również
©  2024 ironcad.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone