5 lipca, 2018

Wywiad z Pawłem Pajączkowskim, projektantem urządzeń ciśnieniowych i użytkownikiem IRONCAD

Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z Panem Pawłem Pajączkowskim - użytkownikiem programu IRONCAD, kierownikiem w branży mechanicznej i projektantem aparatów ciśnieniowych w firmie BIPROTECH Sp. z o.o.

Jakie widzi Pan przewagi projektowania w 3D względem rysowania w 2D?

Paweł Pajączkowski: Studiowałem Mechanikę i Budowę Maszyn, ukończyłem specjalność Instalacje i Aparatura Przemysłowa na Politechnice Krakowskiej. Z pomocą mojego promotora udało mi się trafić na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, a następnie do biura projektowego, gdzie pracuję do dzisiaj. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że daje mi to satysfakcję i okazało się dobrym wyborem.

Jakie widzi Pan przewagi projektowania w 3D względem rysowania w 2D?

Z pewnością główną zaletą jest oszczędność czasu przy modelowaniu 3D, różnica na korzyść oprogramowania 3D rośnie wraz ze wzrostem doświadczenia i umiejętności operatora programu. Modelowanie 3D pozwala na uniknięcie błędów przy dużym stopniu skomplikowania projektów, to dzięki temu, że wszystko można bezpośrednio i wizualnie zweryfikować.

Przy dokumentacji 2D, gdzie wielokrotnie samemu wykonuje się rzutowanie, może to prowadzić do pomyłek, co dyktuje wymóg dokładniejszego sprawdzania efektów pracy.

W jaki sposób IRONCAD wspomaga Pana codzienną pracę?

IRONCAD pozwala na tworzenie własnej bazy elementów wedle uznania. Pracujemy z ich pomocą i w ten sposób unifikujemy oraz upraszczamy pracę dla całego zespołu projektowego.

Które funkcje w IRONCAD są wg Pana najbardziej przydatne w trakcie projektowania urządzeń ciśnieniowych

To co w mojej opinii wyróżnia IRONCAD’a na tle innych programów to zdecydowanie funkcja HWDrill. Upraszcza ona tworzenie finalnej geometrii aparatów, które  projektujemy, dodatkowo praca z użyciem TriBall’a jest intuicyjna i przyjemna.

Jakich wskazówek udzieliłby Pan młodym inżynierom mechanikom, którzy rozpoczynają pracę z programami CAD 3D?

Technologie 3D będą z pewnością stanowiły główne narzędzie pracy dla inżynierów przyszłości. Właściwie w znacznej mierze już tak się stało. To co mogę przekazać, to aby odnaleźć w tym satysfakcję i pasję, a z pewnością będzie to napędzało do rozwoju.

Jeżeli chodzi o naukę, to programy CAD 3D dają wiele różnych dróg modelowania do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Najlepiej zatem próbować przecierać nowe szlaki, główkować, tworzyć elementy na kolejne nowe sposoby. Stawiać sobie kolejne cele i szukać drogi do ich realizacji.

Pod ręką zawsze znajdzie się ktoś bardziej doświadczony, aby pomóc albo można poszukać wskazówek w Internecie - to da najlepszy efekt.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy wielu udanych projektów.

O firmie BIPROTECH

BIPROTECH SP. z o.o. to wielobranżowa firma inżynierska, oferująca szereg usług projektowych i konsultacyjnych skierowanych do przemysłu: naftowego, rafineryjnego i petrochemicznego. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie:  www.biprotech.com

Polecamy również
©  2024 ironcad.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone