17 marca, 2022

Wywiad z firmą Varial

Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z firmą VARIAL.


Ile lat istnieje Państwa firma i w czym się specjalizuje?

Nasza firma powstała 17 lat temu i od początku działamy w branży stolarki budowlanej. Wykorzystując IRONCAD, zajmujemy się głównie projektowaniem systemów aluminiowych, obróbką aluminium i tworzyw, doradztwem technicznym i produkcją maszyn do zabezpieczania profili aluminiowych folią ochronną. Staramy się, aby nasze maszyny spełniały najwyższe standardy oraz oczekiwania kontrahentów.

Jakie projekty są obecnie realizowane?

Ciekawe zlecenie, które obecnie realizujemy to przygotowanie projektu, a następnie produkcja maszyny do oklejania blach aluminiowych. Ważnym aspektem naszej codziennej pracy jest również doradztwo dla kontrahentów, którzy są zainteresowani wdrożeniem rozwiązań systemowych z aluminium.

Jak scharakteryzowaliby Państwo swoich klientów, jakie cechy mają wspólne, a może czymś się wyróżniają?

Ze względu na profil działalności naszej firmy, specjalizację i doświadczenie większość naszych partnerów biznesowych jest powiązanych z obróbką aluminium. Są to głównie producenci całych systemów aluminiowych. Projektujemy i wykonujemy dla nich zarówno pojedyncze komponenty, jak i całe złożenia wielu elementów, składające się na rozwiązania systemowe.

Jaki charakter ma współpraca, która łączy Was z nimi długoletni czy są to krótkoterminowe zlecenia?

W zależności od projektu i potrzeb klientów mamy zarówno stałych klientów, dla których realizujemy projekty od wielu lat i na horyzoncie już pojawiają się kolejne realizacje, ale są też tacy, którzy realizują z nami pojedyncze zlecenia. Dzięki posiadaniu oprogramowania IRONCAD możliwa jest realizacja długoterminowych zleceń, jak i tzw. szybkich tematów. Są to zarówno duże projekty (przedsięwzięcia jak projekt całej maszyny) oraz małe zlecenia (pojedyncze blachy z otworami do wypalenia na laserze).

W jaki sposób wykorzystywane są dostępne rozwiązania?

Narzędzia dostępne w oprogramowaniu IRONCAD pomagają w przygotowaniu precyzyjnych projektów 3D. Symulacja ruchu zamodelowanych maszyn pozwala uniknąć błędów projektowych. Po zatwierdzeniu projektu 3D program półautomatycznie tworzy dokumentację techniczną, a także zapisuje pliki 2D/3D części do odpowiednich formatów do dalszej obróbki na maszynach. Na pewno istotne znaczenie dla czasu projektowania ma posiadanie modułu IC-Normalia, który bardzo przyspiesza generowanie części mechanicznych oraz konstrukcji stalowych i aluminiowych. Można zauważyć, że IRONCAD jest programem dającym wiele alternatyw podczas projektowania. Katalogi gotowych edytowalnych kształtów, z których możemy budować części metodą przeciągnij i upuść, są ciekawą alternatywą dla klasycznej metody szkic-wyciągnięcie, która również jest dostępna w programie. Narzędzie do szybkiego pozycjonowania funkcji części i złożeń „Triball” również stanowi dużą alternatywę dla tzw. wiązań części i zespołów, które są czasochłonne i czasami mało intuicyjne, a nie zawsze są one potrzebne. Jeśli jednak są niezbędne np. przy mechanizmach również możemy je stosować. Podsumowując można powiedzieć, że projektant ma dużą swobodę działania, podczas projektowania może wykorzystać różne metody.

Przy jakich projektach sprawdzają się posiadane rozwiązania?

W pełni parametryczne oprogramowanie 3D z możliwością tworzenia mechanizmów i animacji jest dużym ułatwieniem podczas modelowania nawet bardzo skomplikowanych maszyn i urządzeń. Po ukończeniu projektu program daje możliwość wykonania wizualizacji całego modelu, dzięki czemu możemy przedstawić klientowi projekt jeszcze przed realizacją. Dodatkowo tworzenie pojedynczych detali do dalszej obróbki na maszynach, czy do druku 3D jest niezwykle intuicyjne i szybkie. Program daje możliwość korzystania zarówno w klasycznych metod projektowania (szkic – wyciągnięcie), jak i alternatywę w postaci gotowych edytowalnych kształtów dodających i wycinających materiał, z których możemy szybko budować części.

W jaki sposób program wspomaga pracę pracownika? Czy jest możliwość wyróżnienia konkretnych funkcji lub narzędzi dostępnych w programie IRONCAD, które przyspieszają i ulepszają pracę?

Naszym odkryciem i funkcjonalnością, która jest naszym faworytem jest Tribal, o którym mówiłem wcześniej. Z funkcji, o których dotychczas nie wspominałem — dużym ułatwieniem jest możliwość projektowania całych zespołów w jednym projekcie 3D, nie musimy osobno tworzyć części, a później składać je w całość w osobnym projekcie. Możemy na bieżąco projektować kolejne części złożeń w odniesieniu do istniejących geometrii. Bardzo dużym plusem jest możliwość tworzenia w programie własnych bibliotek elementów oraz funkcji (np. otworów o danej średnicy), co pozwala zapisać i używać w kolejnych projektach raz stworzone elementy/funkcje.

Czy planowane jest zwiększenie liczby posiadanych liczby licencji? Jeśli tak, to czym jest to podyktowane?

W tej chwili nie planujemy zwiększenia liczby licencji, głównie dlatego, że to, czym dysponujemy w pełni zabezpiecza ciągłość i skuteczność realizacji projektów.

Polecamy również
©  2024 ironcad.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone