18 czerwca, 2020

Tarcza finansowa dla przedsiębiorców

Odmrażanie gospodarki trwa od kilku tygodni, ale skutki pandemii COVID-19 będą odczuwalne dla firm jeszcze przez wiele miesięcy. Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że czas kryzysu to nie moment na odpuszczenie, ale na aktywne działanie i rozwijanie swojej działalności. To jedyny sposób, aby wyjść obronną ręką z tej trudnej sytuacji.

Jedną z możliwości wsparcia jest skorzystanie z Tarczy Finansowej dla przedsiębiorców. W jej ramach Polski Fundusz Rozwoju przygotował program o nazwie Tarcza Finansowa PFR, który jest świadczeniem finansowym dla mikro, małych i średnich firm zatrudniających pracowników. Celem Tarczy jest wsparcie firm dotkniętych skutkami pandemii. Beneficjentami programu mogą być:

  • Mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające od 1 do 249 pracowników,
  • Duże Firmy, zatrudniające co najmniej 250 pracowników, z obrotem powyżej 50 mln zł.

Jak skorzystać z Tarczy Finansowej PFR?

Finansowanie przyznawane jest na podstawie wniosku, który złożyć można wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez system bankowości online. Maksymalna kwota subwencji obliczana jest na podstawie liczby pracowników zatrudnionych w firmie oraz kwoty bazowej, uzależnionej od spadku przychodów. Poziom spadku wpływa na wysokość subwencji, określony jest trzema progami:

  • Spadek o co najmniej 25% i jednocześnie mniej niż 50% (kwota subwencji na zatrudnionego wynosi 12 000 złotych).
  • Spadek o co najmniej 50% i jednocześnie mniej niż 75% (kwota subwencji na zatrudnionego wynosi 24 000 złotych).
  • Spadek o co najmniej 75% aż do 100% (kwota subwencji na zatrudnionego wynosi 36 000 złotych).

Część przyznanych środków przedsiębiorcy będą zobowiązani zwrócić. Wysokość zwrotu uzależniona jest od spełnienia określonych w regulaminie warunków. Przedsiębiorcy, którzy przez 12 miesięcy od otrzymania subwencji niezaprzestaną działalności (w tym nie zostanie zawieszona działalność, nie będzie otwarte postępowanie upadłościowe itd.) oraz utrzymają poziom zatrudnienia na wysokości minimum 100%, będą zobowiązani do zwrotu wyłącznie 25% otrzymanej subwencji.

W przypadku spadku zatrudnienia od 50% do 100% konieczny będzie zwrot dodatkowych środków proporcjonalnie w wysokości 0% do 50% otrzymanej kwoty. Jeżeli zatrudnienie wyniesie poniżej 50%, kwota zwrotu zwiększy się o 50% wartości subwencji. Warunki te podlegają badaniu po upływie 12 miesięcy. 

Inwestycje w czasie kryzysu

Środki otrzymane w ramach Tarczy Finansowej PFR mogą być wykorzystane na pokrycie kosztów prowadzonej działalności. Można je przeznaczyć na wynagrodzenie dla pracowników, nabycie towarów, czy zakup urządzeń i innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że teraz (bardziej niż kiedykolwiek) konieczne jest wyróżnienie się na rynku i zaproponowanie konkurencyjnej oferty. Dlatego przedstawiciele firm inwestują w narzędzia usprawniające pracę i podnoszące jakość usług. Przykładem takiego narzędzia jest parametryczne oprogramowanie CAD 2D/3D IRONCAD, po które chętnie sięgają konstruktorzy i projektanci urządzeń mechanicznych. Dzięki niemu mogą wykonywać większą ilości zleceń w krótszym czasie, jednocześnie zwiększając precyzję projektowania.

Pobierz i poznaj

Jeżeli chcesz przekonać się, jak IRONCAD może usprawnić pracę w Twoje firmie, pobierz bezpłatną wersję demonstracyjną oprogramowania i samodzielnie przetestuj wszystkie funkcje lub skontaktuj się z naszym konsultantem i dopytaj o szczegóły.

 

Polecamy również
©  2024 ironcad.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone