Co potrafi IRONCAD? Projektowanie silnika samochodowego - IronCAD

23 września, 2022

Co potrafi IRONCAD? Projektowanie silnika samochodowego

Na to pytanie znajdziesz wiele odpowiedzi. Jednak my wyznajemy zasadę, że najlepiej zobaczyć to na własne oczy. Dlatego zapraszamy Cię do obejrzenia najnowszego filmu przedstawiającego możliwości programu IRONCAD na przykładzie projektu silnika samochodowego.

Kilka słów od autora projektu:

„Cała koncepcja odwzorowania modelu silnika powstała na podstawie rzeczywistych części. Został on wymontowany z samochodu, po to, by demontaż każdej z jego części był łatwiejszy. Składa się on z około 1200 elementów, które należało odpowiednio wyczyścić (ze względu na to, że był w ciągłej eksploatacji), sklasyfikować i przystąpić do pomiarów. To umożliwiło odwzorowanie każdej części z dokładnością na jaką pozwala narzędzie.

Kolejny etap to wprowadzanie danych do środowiska 3D. Co to oznacza?

Jest to modelowanie każdej z krzywizn, brył czy powierzchni tak, aby model elementu, był jak najbardziej zbliżony do oryginału. Część, która powstała w IRONCAD posiada swoje właściwości materiałowe, które dopasowano do tych w rzeczywistości. Po zaprojektowaniu części możemy przejść do tworzenia złożeń, dzięki którym utrzymujemy ogólny porządek na scenie 3D, ale również możemy ułatwić swoją pracę, ponieważ pracujemy już na podzespołach, a nie drobnych elementach.

Po utworzeniu wszystkich części, kolejny etap to nadawanie wiązań oraz pozycjonowanie wszystkich części za pomocą narzędzia Triball. Dzięki temu narzędziu, jesteśmy w stanie bardzo szybko ustalić miejsce, w którym dana część ma się znajdować. Ostatnim działaniem w programie IRONCAD, jest sprawdzenie ruchu elementów oraz wykrycie ewentualnych kolizji. Do przedstawienia fotorealistycznej wizualizacji użyto programu Keyshot, który pozwolił na render w bardzo dużej rozdzielczości. Dzięki temu odwzorowanie metalicznych i plastikowych powierzchni elementów odbyło się na najwyższym poziomie.

Z racji, że silnik był eksploatowany, jest to model odwzorowujący rzeczywistość. Oczywistym jest fakt, że elementy docierają się między sobą, więc wymiary mogą ulec zmianie w pewnym stopniu. Niektóre z elementów zostały uproszczone.”

Polecamy również
©  2023 ironcad.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone