3 lutego, 2021

Case study – Zakład Mechaniczny Pysno

Zapraszamy do śledzenia naszego nowego cyklu case studies, w którym będziemy przybliżać Wam firmy korzystające na co dzień z oprogramowania IRONCAD.  Dzisiaj przedstawiamy Zakład Mechaniczny Pysno.

 

O firmie

Zakład Mechaniczny Pysno istnieje od 2015 roku. Jest to 4-sosobowa firma rodzinna, której  pierwszym właścicielem był pan Eugeniusz Pysno. Od kwietnia 2018 roku firma zarejestrowana jest na jego syna pana Mateusz Pysno, który kieruje nią od początku działalności. W firmie pracują również syn oraz szwagier pana Mateusza.

Firma zlokalizowana jest obok domu państwa Pysno. Składa się z małego pomieszczenia przeznaczonego na biuro, połączonego z magazynem oraz z zaplecza socjalnego dla pracowników. Dodatkowo obok znajduje się mała hala, o powierzchni  ok. 100 m2 oraz nieduża lakiernia. Pomieszczenia te zostały przerobione z dawnej stodoły.

 

Działalność firmy

Firma zajmuje się produkcją osprzętu do różnych urządzeń m.in. z branży budowlanej. Aktualnie działalność firmy skupia się głównie na produkcji mieszalników do betonu, zawiesi widłowych oraz pługów do odśnieżania.

Branża w której działa Zakład Mechaniczny Pysno, zawsze interesowała Pana Mateusza. Od najmłodszych lat był on zafascynowany mechanizacją. Jego dziadek był kowalem i można powiedzieć, że zainteresowania zostały przekazane z pokolenia  na pokolenie.

Pan Matusz spędza w pracy cały dzień, zazwyczaj na hali produkcyjnej. Po jej opuszczeniu projektuje w IRONCAD, często do godzin nocnych. Lubi to robić i cieszy go możliwość wykonywania projektów oraz ich późniejszej realizacji, a więc produkcji. 

 

Klienci firmy

Klientami Zakładu Mechanicznego Pysno są zazwyczaj nowe firmy i osoby prywatne. Produkty Pysno są polecane przez kupujących innym osobom, które szukają i potrzebują tego typu urządzeń. Zdarza się, że dzięki poleceniom od jednego kupującego w sprzęt Pysno decyduje się zainwestować nawet kilka innych osób.

Produkcja firmy jest powtarzalna, ale oprócz nowych klientów Zakład Mechaniczny Pysno posiada również  2 -3 klientów stałych, którzy np. zajmują się dystrybucją i sprzedażą urządzeń do innych krajów.

Firmie Psyno zdarzają się również nietypowe zlecenia z zagranicy. Pewna bałkańska firma doceniając jakość produktów zakładu zamierzała zlecić mu seryjną produkcję swoich urządzeń na okres 5 lat.  Niestety ze względu na zbyt małą halę produkcyjną i liczbę pracowników Zakład Mechaniczny  Pysno zdecydował się zrezygnować z tego zlecenia. 

 

Jak IRONCAD wspomaga funkcjonowanie firmy

Pan Mateusz Pysno zaczął swoją przygodę z programem CAD 2D i na początku korzystał z wersji studenckiej jednego z systemów CAD. W celu podszkolenia się w danym programie, wybrał się na szkolenie do Krakowa. W jego trakcie zaczął szukać programu dla siebie, który mógłby zakupić i wdrożyć w swojej firmie.

Na oprogramowanie IRONCAD pan Mateusz trafił razem z prowadzącym kurs, na który uczęszczał. Zakup IRONCAD polecił mu znajomy z Torunia, argumentując iż program charakteryzuje korzystna cena, że się zwróci oraz że będzie dobrą inwestycją. To utwierdziło pana Mateusza w przekonaniu, żeby zakupić właśnie IRONCAD.

Na początkowym etapie prowadzenia działalności, pan Mateusz korzystał z darmowych programów CAD 2D i przez jakiś czas z AutoCAD. Po zakupieniu IRONCAD CAD 3D szybko nauczył się w nim pracować, a dzięki tworzeniu projektów w programie przyśpieszył swoją pracę i zwiększył produktywność. Pan Mateusz jest bardzo zadowolony z oprogramowania IRONCAD. Twierdzi, że nawet w 10% nie wykorzystuje jednak jego wszystkich możliwości.

Aktualnie pan Mateusz wykonuje projekty różnych nowych urządzeń. Projekty najpierw tworzone są w IRONCAD, a następnie przekazywane są na halę produkcyjną. Warto zaznaczyć, że dzięki IRONCAD nie występują żadne problemy z odczytami rysunków.

W przypadku mieszalników, zazwyczaj konieczne jest  wykonywanie odmiennych części. Nie wszystkie modele są takie same i gdyby nie program IRONCAD, to pan Mateusz nie miałby możliwości ich wykonania. Przykładowo w ostatnim czasie Zakład Mechaniczny Pysno otrzymał  niestandardowe zamówienie. Klient podał tylko 3 wymiary części, a pan Mateusz dzięki IRONCAD mógł na tej podstawie stworzyć model. Dzięki programowi nie musiał jechać specjalnie do klienta i pobierać wymiarów.

Jeśli chodzi o użytkownie  IRONCAD, to w firmie projektuje w nim tylko pan Mateusz, który był pomysłodawcą jego wdrożenia. Firmę oparł na działaniu w programie i gdyby nie IRONCAD, to nie funkcjonowałaby tak dobrze.

Zakład Mechaniczny Pysno wykonuje powtarzalne zlecenia, a wszystkie urządzenia muszą posiadać atesty oraz certyfikaty. Wyprodukowane urządzenia firmy Pysno są sprzedawane w różnych częściach świata, dlatego są one oznaczone znakiem CE. Co oznacza, że potrzebny jest odpowiedni projekt. Dla każdego urządzenia stworzony jest plik z historią sprzętu, co stanowi dla niego m.in. zabezpieczenie do pogwarancyjnych napraw.  Dzięki temu wiadomo co zostało wykonane w projekcie i jakie części zostały użyte.

W przyszłości Pan Mateusz zamierza dokupić do IRONCAD również rozszerzenie MES, służące do obliczeń i symulacji.  Dodatkowo myśli również o wzięciu udziału w szkoleniu, by pogłębić swoją wiedzę i jeszcze lepiej poznać funkcjonalność oprogramowania IRONCAD.

Polecamy również
©  2024 ironcad.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone