Balustrady, ogrodzenia i schody z programem IRONCAD - IronCAD

6 lipca, 2021

Balustrady, ogrodzenia i schody z programem IRONCAD

Modelowanie ogrodzeń, balustrad i schodów wymaga od projektantów rozsądnego wyboru oprogramowania, które zapewni im wygodne i przede wszystkim wydajne projektowanie. Specyfika tworzenia tego rodzaju projektów, polega na utrzymaniu odpowiedniego balansu między stworzeniem w pełni użytkowego obiektu, a zachowaniem estetyki, tak aby obiekt współgrał z otoczeniem i tworzył przemyślaną całość. Ze względu na bogaty wybór oprogramowań CAD 2D/3D, powinniśmy szczegółowo poznać możliwości konkretnych rozwiązań, aby spełnić zarówno swoje wymagania, jak i wykorzystać pełną funkcjonalność wybranego przez nas oprogramowania. Przyjrzyjmy się więc temu, co program IRONCAD oferuje swoim użytkownikom z zakresu projektowania ogrodzeń, balustrad czy schodów.

Branżowe biblioteki

Program IRONCAD na tle innych konkurencyjnych rozwiązań, wyróżniają m.in. IC-Normalia, czyli rozbudowane biblioteki, narzędzia i makra przyśpieszające prace projektowe. System pozwala na korzystanie z automatycznych generatorów modeli brył 3D, ale również na tworzenie własnych z poziomu programu. Dzięki gotowym elementom np. profili stalowych i aluminiowych o różnych przekrojach dobierzemy materiał, jego grubość i długość, a dodatkowo automatycznie skrócimy, wydłużymy i dotniemy profile pod odpowiednim kątem. Przy wykorzystaniu automatycznego generatora elementów złącznych dopasujemy również typ śruby, długość, podkładki i nakrętki. Procesy te odbywają się zgodnie ze standardowymi normami (ISO, DIN, PN), a także stanowią niezwykłe ułatwienie dla projektantów, którzy zaoszczędzony czas mogą przeznaczyć na doszlifowanie innych elementów projektu. Równie przydatnym narzędziem jest zaawansowany menadżer projektów, który umożliwia użytkownikowi programu kontrolować cały proces projektowania w IRONCAD. Jak wiadomo, przejrzysty i intuicyjny interfejs jest podstawą owocnej pracy projektanta, dlatego menadżer projektu został zaprojektowany z myślą o jak największym uproszczeniu i zautomatyzowaniu pracy. Możemy to dostrzec przy definiowaniu informacji konkretnego obiektu 3D, jak również wykorzystując narzędzia do wyszukiwania i zastępowania tekstu w atrybutach elementów. Menadżer dodatkowo filtruje dane według parametrów, tworząc konfiguracje list części, które z łatwością mogą zostać eksportowane do wielu formatów (CSV, PDF, ASCII), a następnie edytowane w MX Excel.

Zapoznaj się z przykładowym szkoleniem i dowiedz się jak stworzyć projekt balustrady z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w IRONCAD.

Wybierz własną specyfikę pracy

IRONCAD oferuje możliwość pracy w dwóch wariantach – modelowanie bezpośrednie i modelowanie w oparciu na wiązaniach i parametrach. Modelowanie bezpośrednie, nazywane dynamicznym, pozwala użytkownikowi na bezpośrednią edycję niezależnie od historii i powiązań z zachowaniem cech konstrukcyjnych. Istnieje jednak również możliwość pracy na podstawie projektowanie strukturalne. Modelowanie na podstawie wiązania i parametry, umożliwia użytkownikom tworzenie zależnych funkcji/operacji wchodzących w skład części z wbudowanymi założeniami projektowymi. Edycja poprzednio wykonywanych czynności ma duży wpływ na zmiany kolejno wykonywanych funkcji. Metoda ta wykorzystywana jest do budowy zaawansowanych parametrycznie części.

Własne katalogi

Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś na swojej zawodowej drodze niezdecydowanych inwestorów, często zmieniających swoją wizję, dla których nawet szeroki wybór atrybutów nie jest satysfakcjonujący. Właśnie w takich momentach prawdziwym wsparciem dla projektanta są branżowe biblioteki, które oferują nieskończenie wiele rozwiązań, a cały proces projektowania jest maksymalnie uproszczony.  Użytkownik może sam rozbudowywać katalogi o własne zestawy narzędzi czy też wzorów, które w kolejnych zleceniach mogą dodatkowo zautomatyzować projektowanie. Cała dokumentacja techniczna jest w pełni połączona z modelem dzięki temu wprowadzone zmiany na modelu 3D są uwzględniane na rysunku 2D. Możliwość przedstawienia inwestorowi konkretnych pomysłów ogrodzeń lub schodów pozwala Ci zyskać podwójnie - zaoszczędzasz czas, ponieważ klient ma realny wpływ na wygląd personalizowanego obiektu i przelewa swoje pomysły bezpośrednio na model 3D, a także stworzony obiekt możesz zapisać i wykorzystać nieskończoną ilość razy, tym samym uzupełniając swoje biblioteki o nowe, świeże pomysły. Jest to świetna możliwość aktywnej współpracy między wykonawcą, a inwestorem, polegająca w głównej mierze na wprowadzaniu zmian w czasie rzeczywistym.

Rozbudowany moduł arkusza blach

IRONCAD podczas pracy z blaszanymi elementami, pozwala projektantom na przeprowadzenie detalicznych operacji zgięć, wygięć oraz przetłoczeń otworów. Program automatycznie przelicza rozwinięcie oraz oznacza linie zgięcia. Jest to niezwykle przydatne przy projektowaniu balustrad czy ogrodzeń, gdzie każdy szczegół ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Wystarczy jedno kliknięcie, aby stworzyć rozwinięcia arkusza blach i automatycznie wygenerować plik DWG/DXF na maszynę.

Klucz do sukcesu - profesjonalna wizualizacja projektu

W końcowej fazie projektowania, warto zastanowić się nad odpowiednią prezentacją swojego projektu. Jedną z najczęściej wybieranych form jest fotorealistyczna wizualizacja 3D, pozwalająca na realistyczne odwzorowanie finalnego obiektu. Wiarygodne odzwierciedlenie końcowego produktu jest szczególnie ważne przy wizualizacjach produktowych, gdzie w pierwszej kolejności wykonujemy model 3D, a następnie tworzymy wizualizacje z różnych ujęć produktu. Co więcej, wykorzystując tę funkcję w programie IRONCAD, inwestor ma możliwość nie tylko zobaczenia produktu przed rozpoczęciem produkcji, ale również edycji projektu na każdym etapie pracy projektanta.

Służymy pomocą

Szukasz oprogramowania odpowiadającego Twoim projektowym potrzebom? Umów się na bezpłatną, niezobowiązującą prezentację i poznaj możliwości programu IRONCAD.

Wolisz samodzielnie przetestować oprogramowanie? Pobierz wersję demonstracyjną i zacznij samodzielnie korzystać z innowacyjnych narzędzi IRONCAD.

Polecamy również
©  2021 ironcad.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone