Współpraca IRONCAD z CATIA V5/V6

IRONCAD posiada wbudowany moduł do bezpośredniego otwierania projektów 3D z innych programów CAD. Dzięki temu możliwa jest jego współpraca z systemem CATIA V5/V6 i import danych takich jakich: *.model , *.CatPart, *.CatProduct oraz *.cgr.

Przykład zaimportowanego zespołu

IRONCAD udostępnia również zestaw dedykowanych narzędzi do bezpośredniej edycji zaimportowanej geometrii za pomocą uchwytów, wykrywania operacji lub na bazie standardowych funkcji programu.

Na podstawie wczytanych danych system automatycznie generuje strukturę zespołów, części oraz funkcji, analogiczną do tej, która została zdefiniowana w programie CATIA. Zachowane zostaje także pierwotne nazewnictwo wraz z dodatkowymi danymi.

  • Struktura złożenia: typowe drzewo z podziałem na części i podzespoły

  • Struktura części oraz funkcji: oznacza to, że jeśli w CATIA komponent został skopiowany z powiązaniem lub wykonano szyk kołowy, prostokątny itp. danej funkcji to zmiana zostaje wprowadzona do wszystkich powiązanych elementów.
  • Nazewnictwo wraz z dodatkowymi danymi

 

Pobrana nazwa, numer oraz materiał zaimportowanego komponentu

 

Dodatkowe dane, które zostały zaimportowane

Dane typu: *.cgr importują się jako geometria odniesienia, a po przekształceniu do bryły składają się z siatek “mesh”, podobnych do plików .STL. Podczas pracy projektowej konwersja nie jest wymagana, ponieważ możliwe jest bezpośrednie dodanie wymiarów oraz orientacja nowych komponentów względem tej geometrii. CATIA wykorzystuje format CGR do optymalizacji pracy w przypadku dużych projektów. IRONCAD posiada własne narzędzia do optymalizacji.

 Przykład zaimportowanego pliku CGR z naniesionymi wymiarami

Istnieje także możliwość bezpośredniego zapisu plików z IRONCAD do CATIA w wersjach od 15-26 w formatach: *.model, Part *.CatPart oraz Assembly *.CatProduct.

Dlaczego IRONCAD może współpracować z CATIA?

Silnik graficzny CATIA, czyli CGM jest bardzo zbliżony do istniejącego w IRONAD silnika graficznego ACIS. Dlatego na takiej konfiguracji zaleca się importować pliki z CATIA. Dodatkowo silnik ACIS wykorzystywany jest przykładowo przez AUTODESK Inventor, a PARASOLID w SOLIDWORKS Dassault Systèmes. Warto zauważyć, że IRONCAD jako jedyna aplikacja na świecie używa dwóch silników graficznych, aby zachować pełną kompatybilność z innymi systemami CAD.

Pobierz pliki źródłowe CATIA wykorzystane do analizy!

.
.

Wiadomość jest wysłana automatycznie. Proszę sprawdzić folder spam.

Pozdrawiamy,
Zespół IRONCAD

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz