Licencja wieczysta vs licencja czasowa – Jaki wybrać typ licencjonowania programu CAD?

 

Przy wyborze systemu do projektowania CAD bardzo ważna jest znajomość polityki licencyjnej oprogramowania oraz kosztów związanych z jego posiadaniem. Wiele osób nie zwraca jednak uwagi, jak typ licencjonowania wpływa na kalkulację całkowitych kosztów. Dlatego warto zapoznać się z różnymi typami licencji oraz przeanalizować ich wpływ na ogólne procedury, związane z funkcjonowaniem Twojego biznesu.

Obecnie wśród dystrybutorów systemów CAD wzrasta tendencja do dostarczania rozwiązań z licencją czasową. Mimo pozornej elastyczności modelu licencjonowania „z miesiąca na miesiąc”, nie jest on w pełni korzystny dla użytkownika. Natomiast licencja wieczysta jest nakierowana na potrzeby klienta, dlatego IronCAD popiera ten sposób licencjonowania.

Wybór odpowiedniego modelu licencjonowania ma wpływ nie tylko na proces projektowania, ale może być także kluczowym elementem działań biznesowych. Aby lepiej zrozumieć różnice pomiędzy wspomnianymi typami licencji dokonano ich szczegółowego porównania.

Czym charakteryzuje się licencja wieczysta?

Licencja wieczysta jest tradycyjnym modelem licencjonowania systemu CAD. Nabywca płaci „z góry” lub przy wykorzystaniu innych opcji płatności i ma prawo do korzystania z zakupionego oprogramowania przez nieograniczony czas.

Licencja bezterminowa jest zazwyczaj przypisana do konkretnego komputera (nazwy użytkownika), klucza sprzętowego lub działa jako wersja sieciowa. Dodatkowo w dowolnym czasie istnieje możliwość zaktualizowania programu do najnowszej wersji, bez opłat wstecznych.

Co to jest licencja czasowa lub oparta na subskrypcji?

Typ licencjonowania oparty na subskrypcji wymaga cyklicznej (miesięcznej lub rocznej) opłaty ze strony klienta. Umożliwia to korzystanie z oprogramowania w okresie obowiązywania usługi. Warto zauważyć, że licencja jest “dzierżawiona” i nie jest własnością użytkownika, tak jak w przypadku licencji wieczystej.

W ramach subskrypcji użytkownik posiada licencję na oprogramowanie, dostęp do wsparcia technicznego oraz ma możliwość aktualizacji oprogramowania, w trakcie gdy usługa jest aktywna. Zazwyczaj korzystanie z programu z licencją czasową odbywa się w chmurze.

Typ licencjiPlusyMinusy
Licencja wieczysta- Niższe koszty utrzymania w dłuższej (bezterminowej) perspektywie czasu użytkowania
- Licencje przenośne
- Bezterminowy okres ważności licencji
- Brak problemów z programem w przypadku opóźnienia w płatnościach
- Fizyczne posiadanie danych CAD
- Bezpłatne wsparcie techniczne oraz aktualizacje
do posiadanej wersji
- Aktualizacje instalowane są przez końcowego użytkownika/administratora
- Zazwyczaj wymagany średniej lub wysokiej klasy komputer

Licencja czasowa- Niższe koszty początkowe
- Czasowy dostęp oparty na chmurze
- Program pozostaje aktualny wraz z aktualizacjami
- Obejmuje wsparcie techniczne
- Wyższe koszty utrzymania w dłuższej perspektywie czasu użytkowania
- Zależy od połączenia internetowego oraz jego prędkości
- W przypadku braku miesięcznej płatności licencja staje się nieaktywna
- Opłaty mogą ulec zmianie w dowolnym momencie
- Dane są przechowywane w chmurze, nie są dostępne fizycznie
- Aktualizacje są instalowane automatycznie, nawet jeśli nie są w pełni przetestowane w Twoim środowisku pracy

 

Dlaczego IronCAD oferuje licencje wieczyste?

IronCAD jest producentem systemów CAD, który dokłada wszelkich starań, aby wychodzić na przeciw oczekiwaniom swoich klientów, biorąc pod uwagę ich zapotrzebowania biznesowe. Dlatego nadal pozostaje przy wieczystym modelu licencjonowania swojego oprogramowania, które w dłuższej perspektywie czasowej jest rozwiązaniem korzystniejszym finansowo, pewniejszym i bardziej elastycznym w stosunku do subskrypcji.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wieczystej licencji oprogramowania CAD skontaktuj się z nami:

tel. 12 362-30-76

e-mail: info@ironcad.pl

Zobacz inne wpisy

Inne interesujace produkty

facebook youtube mail
Pobierz